Tandb
HOME KDO JSME POSLÁNÍ KATALOG ZNAČKY OBCHODNÍ SÍŤ KONTAKTY
- FIXAČNÍ OBINADLA
- PODPĚRNÉ OBVAZY
- TLAKOVÉ OBVAZY
- Lepící elastický obvaz
- Sádrové obvazy
- Jiné obvazy
- NÁPLASTI
- Gazy
MODERNÍ OŠETŘENÍ
- Pans Plus
- Emo-Bloc Spray
- Protect Bande
- Test Antidroga Narcontrol
- Test Di Gravidanza
- Termometro Diglitale
- Pans Plus
- 3M Steristrip
- Viacell
- Stecche Dita
- Stick Labbra
- Limpido
Burn Free
Lepící elastický obvaz

TB - Plast

Lepící elastický obvaz

Popis:
Lepící elastický obvaz s látkovým lemováním proti oděru, žlutá linie uprostřed k jednoduchému zarovnání. Navinutý na plastové jádro. Lepící , na základě oxidu zinečnatého a kaučuku, vysoká pórovitost. Přibližná elasticita na 70%.

Složení:
100% bavlna

Výhody:
Vysoká tolerance vzhledem složení z bavlny, vysoké pórovitosti a přilnavosti. Absolutně bezpečný během pohybů, neklouže, elastický a porézní, vysoce pohodlný na každé části těla.

Indikace:
V ortopedii a traumatologii, při léčbě šlachových chronických onemocnění, poškození svalů (pohmožděniny, výrony a luxace) a kloubů ( menší poranění a chronická onemocnění vazových pouzder). V cévním lékařství pro tlakovou a elastickou léčbu dolních končetin. K fixaci post operačních ošetření.


TB - Plast Sport

Elastic adhesive sports bandage

Use:
highly tolerable thanks to the content of cotton. Reduces the risk of allergies thanks to the adhesive and the high porosity

Indikace:
orthopaedics and traumatology in the treatment of tendon pathologies (chronic tendon injuries), muscular pathologies (contusions, sprains and dislocations), and articular pathologies (major and minor capsular-ligamentous lesions). Phlebology for the elasto-compressive treatment of lower limb vascular pathologies.

TB - Plast - Bielastic

Bielastic Adhesive Bandage

Elastic adhesive bandages with lengths and heights required in Orthopaedics for the treatment of tendon, muscular and articular pathologies, and in Phlebology for the treatment of vascular pathologies.

The height elasticity makes it possible to continue physical activity, thus reducing post-traumatic rehabilitation times.
Fabric in cotton and natural adhesive with zinc oxide, high porosity and skin tolerability. Antiwear fabric seams. Each bandage is sealed in cellophane and packed in a box.